Kiedy możemy się rozwieść?

Przez rozwód rozumiemy trwały rozpad małżeństwa. Oznacza to, że współmałżonków nie łączą już więzi cielesne, duchowe ani gospodarcze. Przyczyn rozwodu może być doprawdy bardzo wiele. Najczęściej wymieniana jest zdrada jednego z małżonków, jednak obecnie bardzo często rozwody są przeprowadzane z powodu różnicy charakterów, która wyszła na jaw już po ślubie.

kiedy można się rozwieść
Aby dwie osoby mogły wziąć rozwód, muszą zaistnieć pewne warunki. W tym artykule dowiesz się dokładnie, kiedy możliwy jest rozwód.

Nierzadko przyczyną rozwiązania małżeństwa jest na przykład uzależnienie jednego z partnerów, złe traktowanie, przemoc. Zdarza się również, że przyczyną rozwodu są również nieporozumienia finansowe, które w znaczącym stopniu wpływają na sytuacje w danym związku. O tym, czy wszystkie te przesłanki są prawdziwe i czy faktycznie spowodują one trwały rozkład pożycia małżeńskiego decyduje sąd. Ten organ może przeprowadzić rozwód, który będzie miał podstawy prawne i będzie obowiązywał w świetle polskiego prawa. Dzięki uzyskaniu rozwodu możliwe jest ponowne zawarcie związku małżeńskiego – w przeciwnym razie, gdyby do orzeczenia jednak nie doszło, a któraś ze stron postanowiłaby zawrzeć nowy związek małżeński popełniłaby przestępstwo zwane bigamią.

O wiele trudniej sytuacja przedstawia się w chwili, kiedy ślub zawarty został w formie konkordatowej, czyli jednocześnie był ślubem cywilnym jak i kościelnym. W takiej sytuacji rozwód cywilny sprawia, że w świetle prawa można poślubić drugą osobę, aczkolwiek w grę nie wchodzi ślub kościelny, ponieważ rozwód kościelny nie został orzeczony. Jest to także możliwe, składa się wtedy skargę o unieważnienie składanej przysięgi małżeńskiej,jednak jest to proces bardzo długotrwały i rzadko które pary decydują się na taki właśnie krok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa − jeden =

Posted by: Marek on Category: Rozwód